- Marcus Schinkel Trio – Crossover Beethoven -

În data de 𝟐𝟔 𝐀𝐮𝐠𝐮𝐬𝐭 𝟐𝟎𝟐𝟏, pianistul german 𝐌𝐚𝐫𝐤𝐮𝐬 𝐒𝐜𝐡𝐢𝐧𝐤𝐞𝐥 (𝐩𝐢𝐚𝐧, 𝐬𝐢𝐧𝐭𝐞𝐭𝐢𝐳𝐚𝐭𝐨𝐫) va concerta pentru a doua oară la Brașov, de data aceasta ca parte a 𝐭𝐫𝐢𝐨 -ului care îi poartă numele, din care face parte 𝐚𝐥𝐚̆𝐭𝐮𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐦𝐮𝐳𝐢𝐜𝐢𝐞𝐧𝐢𝐢 𝐖𝐢𝐦 𝐝𝐞 𝐕𝐫𝐢𝐞𝐬 (𝐭𝐨𝐛𝐞) 𝐬̦𝐢 𝐅𝐫𝐢𝐭𝐳 𝐑𝐨𝐩𝐩𝐞𝐥 (𝐜𝐨𝐧𝐭𝐫𝐚𝐛𝐚𝐬). 𝐂𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐮𝐥, 𝐢𝐧𝐭𝐢𝐭𝐮𝐥𝐚𝐭 𝐂𝐫𝐨𝐬𝐬𝐨𝐯𝐞𝐫 𝐁𝐞𝐞𝐭𝐡𝐨𝐯𝐞𝐧, 𝐯𝐚 𝐚𝐯𝐞𝐚 𝐥𝐨𝐜 𝐥𝐚 𝐅𝐢𝐥𝐚𝐫𝐦𝐨𝐧𝐢𝐜𝐚 𝐁𝐫𝐚𝐬̦𝐨𝐯, 𝐒𝐚𝐥𝐚 𝐏𝐚𝐭𝐫𝐢𝐚, 𝐜𝐮 𝐢̂𝐧𝐜𝐞𝐩𝐞𝐫𝐞 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐨𝐫𝐚 𝟏𝟗:𝟑𝟎.
𝑇𝑟𝑖𝑜-𝑢𝑙 𝑣𝑎 𝑖𝑛𝑡𝑒𝑟𝑝𝑟𝑒𝑡𝑎 𝑜 𝑠𝑒𝑟𝑖𝑒 𝑑𝑒 𝑚𝑒𝑙𝑜𝑑𝑖𝑖 𝑠̦𝑖 𝑖𝑚𝑝𝑟𝑜𝑣𝑖𝑧𝑎𝑡̦𝑖𝑖 𝑑𝑒 𝑗𝑎𝑧𝑧 𝑝𝑒 𝑏𝑎𝑧𝑎 𝑢𝑛𝑜𝑟 𝑠𝑜𝑛𝑎𝑡𝑒 𝑠𝑎𝑢 𝑠𝑖𝑚𝑓𝑜𝑛𝑖𝑖 𝑑𝑒 𝐵𝑒𝑒𝑡ℎ𝑜𝑣𝑒𝑛, 𝑝𝑟𝑒𝑐𝑢𝑚 𝑆𝑜𝑛𝑎𝑡𝑎 𝑛𝑜.19 𝑖̂𝑛 𝑔-𝑚𝑖𝑛𝑜𝑟, 𝑆𝑖𝑚𝑓𝑜𝑛𝑖𝑎 𝑛𝑜.8, 𝑠𝑎𝑢 𝑆𝑖𝑚𝑓𝑜𝑛𝑖𝑎 𝑛𝑜.5, 𝑝𝑟𝑒𝑐𝑢𝑚 𝑠̦𝑖 𝑜 𝑠𝑒𝑟𝑖𝑒 𝑑𝑒 𝑚𝑒𝑙𝑜𝑑𝑖𝑖 𝑜𝑟𝑖𝑔𝑖𝑛𝑎𝑙𝑒 𝑠𝑎𝑢 𝑑𝑒 𝑟𝑒𝑜𝑟𝑐ℎ𝑒𝑠𝑡𝑟𝑎̆𝑟𝑖 𝑎𝑙𝑒 𝑢𝑛𝑜𝑟 𝑝𝑖𝑒𝑠𝑒 𝑖̂𝑛𝑑𝑟𝑎̆𝑔𝑖𝑡𝑒 𝑑𝑒 𝑝𝑢𝑏𝑙𝑖𝑐𝑢𝑙 𝑟𝑜𝑚𝑎̂𝑛.

🎶 𝐃𝐞𝐬𝐩𝐫𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐢𝐞𝐜𝐭𝐮𝐥 𝐂𝐫𝐨𝐬𝐬𝐨𝐯𝐞𝐫 𝐁𝐞𝐞𝐭𝐡𝐨𝐯𝐞𝐧:
La doar 50 de ani de la lansarea „Play Bach” de Jacques Loussier, Marrcus Schinkel continuă fuziunea dintre muzica clasică și jazz cu programul său „Crossover Beethoven” întrebând provocator „𝑂𝑎𝑟𝑒 𝐵𝑒𝑒𝑡ℎ𝑜𝑣𝑒𝑛 𝑎𝑟 𝑓𝑖 𝑢𝑛 𝑚𝑢𝑧𝑖𝑐𝑖𝑎𝑛 𝑑𝑒 𝑗𝑎𝑧𝑧 𝑝𝑜𝑝𝑢𝑙𝑎𝑟 𝑖̂𝑛 𝑧𝑖𝑙𝑒𝑙𝑒 𝑛𝑜𝑎𝑠𝑡𝑟𝑒?”
În programul „Crossover Beethoven“ Schinkel îmbină stilul său compozițional cu melodiile lui Beethoven, catapultând astfel 𝐚𝐫𝐦𝐨𝐧𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐬̦𝐢 𝐫𝐢𝐭𝐦𝐮𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐥𝐮𝐢 𝐁𝐞𝐞𝐭𝐡𝐨𝐯𝐞𝐧 în timpurile moderne, 𝐢̂𝐧𝐭𝐫-𝐮𝐧 𝐦𝐢𝐱 𝐢𝐧𝐞𝐝𝐢𝐭 𝐝𝐞 𝐉𝐚𝐳𝐳, 𝐄𝐥𝐞𝐜𝐭𝐫𝐨 𝐬̦𝐢 𝐑𝐨𝐜𝐤. Muzica originală iese la suprafață din când în când, având o funcție de comentariu, care servește ca bază pentru un excurs de jazz pe cărări noi și necunoscute.
Schinkel a interpretat acest program în numeroase turnee de concerte în Europa, America sau Asia.
Ziarul german Jazzpodium scrie despre acest proiect că: „𝑎 𝑟𝑒𝑎𝑟𝑚𝑜𝑛𝑖𝑧𝑎𝑡 𝑓𝑟𝑎𝑔𝑚𝑒𝑛𝑡𝑒 𝑑𝑒 𝑡𝑒𝑚𝑒 𝐵𝑒𝑒𝑡ℎ𝑜𝑣𝑒𝑛𝑖𝑒𝑛𝑒 𝑐𝑢 𝑚𝑢𝑙𝑡𝑎̆ 𝑣𝑒𝑟𝑣𝑎̆ 𝑠̦𝑖 𝑘𝑛𝑜𝑤-ℎ𝑜𝑤 (…), 𝑢𝑛𝑎 𝑑𝑖𝑛𝑡𝑟𝑒 𝑝𝑢𝑡̦𝑖𝑛𝑒𝑙𝑒 𝑎𝑑𝑎𝑝𝑡𝑎̆𝑟𝑖 𝑑𝑒 𝑠𝑢𝑐𝑐𝑒𝑠 𝑎𝑙𝑒 𝑚𝑢𝑧𝑖𝑐𝑖𝑖 𝑐𝑙𝑎𝑠𝑖𝑐𝑒 𝑖̂𝑛 𝑗𝑎𝑧𝑧.”

🎼 𝐃𝐞𝐬𝐩𝐫𝐞 𝐌𝐚𝐫𝐜𝐮𝐬 𝐒𝐜𝐡𝐢𝐧𝐤𝐞𝐥 𝐓𝐫𝐢𝐨:
De mai bine de 25 de ani Marcus Schinkel cântă pe scene și festivaluri din Germania, Europa, Rusia și chiar din Caraibe sau Vietnam.
Marcus Schinkel a început să cânte la pian clasic la vârsta de 8 ani și încă de mic era un fan fervent al lui Beethoven. Până în prezent, muzicianul deschide și îmbină toate granițele genurilor – de la clasic, jazz, electro și pop – dar este capabil să se uite înapoi și să integreze și experiențele trecutul său de succes: a cântat pentru Maestrul Kurt Masur, alături de Paul Kuhn, Charlie Mariano, Eric Vloeimans, Beethovenorchester Bonn și Münchener Symphoniker.
Ca element central al numeroaselor sale proiecte muzicale, 𝑴𝒂𝒓𝒄𝒖𝒔 𝑺𝒄𝒉𝒊𝒏𝒌𝒆𝒍 𝒂 𝒇𝒐𝒏𝒅𝒂𝒕 𝒕𝒓𝒊𝒐-𝒖𝒍 𝒄𝒂𝒓𝒆-𝒊 𝒑𝒐𝒂𝒓𝒕𝒂̆ 𝒏𝒖𝒎𝒆𝒍𝒆, 𝒊̂𝒏 𝒄𝒂𝒓𝒆 𝒊𝒏𝒕𝒆𝒓𝒑𝒓𝒆𝒕𝒆𝒂𝒛𝒂̆ 𝒂𝒍𝒂̆𝒕𝒖𝒓𝒊 𝒅𝒆 𝑾𝒊𝒎 𝒅𝒆 𝑽𝒓𝒊𝒆𝒔 (𝒕𝒐𝒃𝒆) – 𝒖𝒏𝒖𝒍 𝒅𝒊𝒏𝒕𝒓𝒆 𝒄𝒆𝒊 𝒎𝒂𝒊 𝒄𝒖𝒏𝒐𝒔𝒄𝒖𝒕̦𝒊 𝒃𝒂𝒕𝒆𝒓𝒊𝒔̦𝒕𝒊 𝒅𝒊𝒏 𝑬𝒖𝒓𝒐𝒑𝒂 𝒔̦𝒊 𝒋𝒖𝒎𝒂̆𝒕𝒂𝒕𝒆 𝒅𝒊𝒏 𝒅𝒖𝒐-𝒖𝒍 𝒅𝒆 𝒕𝒐𝒃𝒆 „𝑫𝒓𝒖𝒎𝒃𝒂𝒔𝒔𝒂𝒅𝒐𝒓𝒔” – 𝒔̦𝒊 𝒅𝒆 (𝒄𝒐𝒏𝒕𝒓𝒂)𝒃𝒂𝒔𝒊𝒔𝒕𝒖𝒍 𝑭𝒓𝒊𝒕𝒛 𝑹𝒐𝒑𝒑𝒆𝒍.

🎟 𝐁𝐢𝐥𝐞𝐭𝐞, 𝐚𝐜𝐜𝐞𝐬 𝐢̂𝐧 𝐬𝐚𝐥𝐚̆ 𝐬̦𝐢 𝐦𝐚̆𝐬𝐮𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐬𝐢𝐠𝐮𝐫𝐚𝐧𝐭̦𝐚̆:
𝐨 𝐁𝐢𝐥𝐞𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐬-𝐚𝐮 𝐩𝐮𝐬 𝐢𝐧 𝐯𝐚𝐧𝐳𝐚𝐫𝐞 𝐩𝐞 𝐰𝐰𝐰.𝐛𝐢𝐥𝐞𝐭𝐞.𝐫𝐨, 𝐢̂𝐧 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐏𝐨𝐬̦𝐭𝐞𝐢 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧𝐞, 𝐢̂𝐧 𝐌𝐚𝐠𝐚𝐳𝐢𝐧𝐞𝐥𝐞 𝐈𝐧𝐦𝐞𝐝𝐢𝐨&𝐑𝐞𝐥𝐚𝐲 𝐬𝐞𝐦𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐭𝐞 𝐁𝐢𝐥𝐞𝐭𝐞.𝐫𝐨 𝐬𝐢 𝐢̂𝐧 𝐦𝐚𝐠𝐚𝐳𝐢𝐧𝐞𝐥𝐞 𝐆𝐞𝐫𝐦𝐚𝐧𝐨𝐬-𝐓𝐞𝐥𝐞𝐤𝐨𝐦.
o Achiziția biletelor se poate face și de la Sala Patria în ziua concertului.
o Accesul minorilor cu vârsta mai mică de 7 ani este interzis;
𝐨 𝐀𝐜𝐞𝐬𝐮𝐥 𝐜𝐨𝐩𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐜𝐮 𝐯𝐚̂𝐫𝐬𝐭𝐚 𝐝𝐞 𝐩𝐚̂𝐧𝐚̆ 𝐥𝐚 𝟏𝟒 𝐚𝐧𝐢 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐠𝐫𝐚𝐭𝐮𝐢𝐭;
o Accesul publicului va fi permis numai în condițiile purtării de mască (medicală/non-medicală) pe toată durata evenimentului (de la intrarea în foaier, până la părăsirea clădirii). Pentru a oferi o protecție eficace, masca trebuie să acopere gura și nasul;
o Personalul organizatorului își rezervă dreptul de a efectua un triaj observațional la intrare și de a nu permite accesul persoanelor care prezintă simptome de infecție respiratorie (tuse, strănut, rinoree) și temperatură mai mare de 37,3°C. Termoscanarea se va face de către personalul organizatorului. Persoanele care refuză să le fie verificată temperatura nu vor avea acces în instituție;
o Pentru a evita aglomerarea zonelor de acces, spectatorii sunt rugați să ajungă mai devreme, accesul fiind permis cu 30 de minute înainte de începerea concertului;⏳
o Intrarea și ieșirea publicului din locație se va efectua gradual, rând cu rând, astfel încât să nu se creeze aglomerație;
o Pentru buna dispoziție a tuturor participanților, spectatorii sunt rugați să-și închidă telefoanele mobile odată ce intră în sala de spectacol.📵

𝐈𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐭̦𝐢𝐢 𝐬𝐮𝐩𝐥𝐢𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐥𝐚: http://www.ccgbv.ro/marcus-schinkel-trio-crossover-beethoven/?fbclid=IwAR3EzJtxgrpLJ1bn9BANSOT4wHRBxrpPxk3nW2Y00PUBs9343igG7v3F0xk
📩𝐁𝐢𝐥𝐞𝐭𝐞 𝐨𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞 𝐩𝐞: https://www.bilete.ro/concert-marcus-schinkel-trio-crossover-beethoven/?fbclid=IwAR0Mqt2atCiBrkDdRtCvQ1nOhBG9RqDfM7m1VtrwFy-_Y9PjKEESQQhsmBE

𝑂𝑟𝑔𝑎𝑛𝑖𝑧𝑎𝑡𝑜𝑟: 𝐶𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢𝑙 𝐶𝑢𝑙𝑡𝑢𝑟𝑎𝑙 𝐺𝑒𝑟𝑚𝑎𝑛 𝐵𝑟𝑎𝑠̦𝑜𝑣